INSPIRUJĄCE PONIEDZIAŁKI Z EDU: DOCENIANIE ŻYCIA (NIE TYLKO W PONIEDZIAŁKI)

PO CO NAM WDZIĘCZNOŚĆ ZA CODZIENNOŚĆ?

„Im częściej wyrażamy wdzięczność za to, co mamy, tym lepiej się czujemy. I psychicznie, i fizycznie”, stwierdza Izabela Cisek w artykule „Sztuka doceniania życia”, zamieszczonym w jednym z numerów czasopisma „Coaching eXtra”. Jak się okazuje, nasza umiejętność przyzwyczajania się do nowych sytuacji jest bardzo duża, co poza zaletami ma także wady, szczególnie wtedy, gdy sytuacje te są pozytywne. Przyzwyczajenie sprawia, że przestajemy dostrzegać – i właśnie doceniać – dobre strony danej sprawy; stają się one tak oczywiste i „normalne”, że nie zwracamy już na nie uwagi, choć wyraźnie dostrzegamy wszelkie odstępstwa od owej „normy” (a co więcej, na odstępstwa reagujemy złością, lecz na to, co nadal pozostaje pozytywne, dalej nie zwracamy uwagi). W ten sposób gubimy gdzieś umiejętność cieszenia się tym, co mamy, i czasem dopiero utrata tego każe nam powiedzieć: o rany, przecież to było takie dobre, że też wcześniej o tym nie myślałam/nie myślałem.

Odczuwanie i okazywanie wdzięczności, jak wynika z wielu badań psychologów, służy naszej własnej higienie psychicznej, wzmacnia poczucie wartości, ułatwia nawiązywanie kontaktów z ludźmi, wycisza negatywne emocje, pozwala lepiej panować nad gniewem,  a także... przyciąga kolejne pozytywne wydarzenia i doświadczenia, za które możemy być wdzięczni! Może więc warto zaryzykować i popróbować z tą codzienną wdzięcznością za codzienność? Tylko jak to zrobić?

TRZY KROKI DO WDZIĘCZNOŚCI

Pochodzące z artykułu porady, jak praktykować wdzięczność, mogą wydać się oczywiste i banalne – ale przyznajmy szczerze sami przed sobą, jak często są obecne w naszym życiu? Jak wiele rzeczy „oczywistych i banalnych” – zapewne umykają nam w codziennej gonitwie spraw i wyścigu z czasem. Dlatego warto je przypomnieć, zacytować, zapamiętać – i praktykować.

„Prowadzenie dziennika wdzięczności

Jeśli lubisz pisać, wybierz zapisywanie raz w tygodniu od trzech do pięciu rzeczy, za które jesteś wdzięczna/-y: od spraw codziennych [...] do zupełnie niecodziennych [...]. wybierz porę, kiedy masz kilka minut na refleksję. Skup się na tym, co udało ci się osiągnąć albo co zrobili dla ciebie inni, na swoich zaletach, na tym, co ci się podoba wokół ciebie. Najkorzystniej jest ćwiczyć wyrażanie wdzięczności raz w tygodniu, ale dobrze jest indywidualnie dobrać częstotliwość.

Kontemplowanie cudów codzienności

Zamiast pisać dziennik, możesz wybrać kontemplowanie rzeczy, za które czujesz wdzięczność, i zgłębiać to, w jaki sposób wzbogaciły twoje życie. Możesz też codziennie brać na celownik po jednej dobrej rzeczy, jakich większość z nas nie zauważa i nie docenia, bo uważa je za oczywiste.

Podziękowania składane innym

Dobrze jest wyrażać wdzięczność bezpośrednio, w rozmowie z innymi: przez telefon klub w kontakcie twarzą w twarz. Jeśli czujesz, że masz wobec kogoś dług wdzięczności lub nigdy nie wyraziłeś uznania tej osobie, możesz napisać list. Autorka tego tekstu szczególnie poleca pisanie listu wdzięczność i odczytywanie go bliskiej osobie na przykład w dnu urodzin – to może okazać się najwspanialszym prezentem i wzmocnić ważną relację. Warto opisać dokładnie, co ta osoba dla ciebie zrobiła i jak to wpłynęło na twoje życie”.

EDU JEST WDZIĘCZNE ZA...

Spróbujmy. Trzy do pięciu rzeczy, na dobry początek tygodnia.

EDU jest wdzięczne za to, że tak wielu rodziców nam ufa i kieruje na naukę u nas swoje dzieci. EDU jest wdzięczne za to, że uczniowie są tak różnorodni, pełni energii i pomysłów, nie można się przy nich nudzić. EDU jest wdzięczne za to, że każde zajęcia są dla instruktorów kolejnym krokiem w rozwoju merytorycznym i pedagogicznym. EDU jest wdzięczne za to, że na ścianach możemy powiesić wiele ciekawych prac wykonywanych podczas zajęć. EDU jest wdzięczne za to, że od kilku miesięcy ma nową, dużą salę, w której wspaniale nam się pracuje. EDU jest wdzięczne za to, że czytacie nasz blog. EDU jest wdzięczne... ojej, chyba już jest więcej niż pięć?

W takim razie o kolejnych rzeczach, za które EDU jest wdzięczne, opowiemy przy innej okazji. A teraz Wasza kolej.